Tniemy koszty w firmie dzięki inwestycji w alternatywne materiały eksploatacyjne do drukarek

Jak obniżyć koszty drukowania? To pytanie jest istotne dla właścicieli firm gdzie codziennie drukarki i urządzenia wielofunkcyjne drukują ogromną liczbę dokumentów. Jednym z powszechnych sposobów obniżenia kosztów drukowania jest użycie materiałów eksploatacyjnych innych firm, innymi słowy „alternatywnych” lub „kompatybilnych”.

Czym są alternatywne materiały?

Czym są kompatybilne materiały eksploatacyjne? W dużym skrócie mówiąc, to tusze, tonery, bębny lub inne materiały, które mogą z powodzeniem zastąpić oryginalne, są przy tym dużo tańsze i w pełni zgodne z drukarkami, dla których zostały stworzone. W praktyce wiele zależy od kompatybilnych materiałów eksploatacyjnych i klasy używanego sprzętu. W biurowej branży obowiązuje niepisana zasada, że jeżeli wymuszona wymiana pojedynczego bębna o dużej żywotności lub zespołu utrwalającego może być zbyt droga, lub dać za małe oszczędności, to nie inwestuje się w alternatywne metody. Jednak najczęściej oszczędności na inwestycji w zamienniki są na tyle duże, że przeważnie ów zasada nie znajduje zastosowania, choć czasem w branży poligraficznej jest uwzględniana.

Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne zaprojektowane dla małych grup roboczych są zupełnie inne. Koszt wymiany oryginalnych wkładów niekiedy jest porównywalny z ceną samego urządzenia, a żywotność urządzenia ze znacznym obciążeniem jest krótsza. Najczęściej użytkownicy takich urządzeń próbują zoptymalizować swoje koszty za pomocą kompatybilnych „materiałów eksploatacyjnych”. Stosuje się wtedy alternatywne tonery, takie jak na przykład marki TelForceOne https://artjet.pl/pl/c/Tonery/88, które są znacznie tańsze od ich oryginalnych odpowiedników, co ciekawsze jednocześnie oferują bardzo wysoką jakość druku, porównywalną nawet z oryginalnymi tonerami producentów.

Czy to jest bezpieczne?

Praktyka pokazuje, że główną przyczyną awarii i skrócenia żywotności drukarki jest przede wszystkim nieprzestrzeganie jej warunków pracy (eksploatacji), a nie stosowanie kompatybilnych materiałów eksploatacyjnych (oczywiście mamy na myśli materiały wysokiej jakości od producentów znanych z poważnego podejścia do biznesu). Niedoświadczeni użytkownicy mają również problemy z materiałami eksploatacyjnymi, które różnią się konstrukcją lub technologią obsługi od oryginalnych (na przykład układy sterujące tzw. chipy). Jednak w większości przypadków takie problemy w zamiennikach wysokiej jakości nie występują. Najczęściej zarzuty o prawie nieuniknionej awarii urządzenia drukującego podczas korzystania z alternatywnych materiałów eksploatacyjnych, uznać należy za nieuzasadnione i są one po prostu przejawem nagonki, tym bardziej, że wielu czołowych producentów zamienników opiera produkcję zgodnie z normą ISO 9001, która sama w sobie ma bardzo rygorystyczne podejście do tematu jakości.

W celu poprawy jakości produktu niektórzy producenci kompatybilnych materiałów eksploatacyjnych wprowadzają do obrotu cartridge, które nie zawierają ponownie używanych części – wszystkie ich elementy, łącznie z obudową, są nowo wyprodukowane. Takie materiały eksploatacyjne są zwykle sprzedawane w kolorowych opakowaniach pod własną marką firmy, która je wydała i są szeroko reklamowane jako alternatywa dla oryginalnych wkładów. Według producentów takich materiałów eksploatacyjnych skład tonera i powłoka bębna dla każdego rodzaju zgodnych wkładów opracowywane są specjalnie w laboratoriach wyposażonych w nowoczesny sprzęt, a jakość produktu jest dokładnie monitorowana za pomocą specjalnych testów – również w zewnętrznych laboratoriach, poza producentem. W efekcie alternatywne tonery są całkowicie bezpieczne dla naszych urządzeń wielofunkcyjnych czy drukarek.