Baterie łazienkowe – rodzaje i różnice

majster w pracy

Baterie łazienkowe dostępne w sprzedaży znacząco różnią się między sobą. Wspomniane różnice odnoszą się przy tym nie tylko do sposobu ich montażu, ale również funkcjonalności oraz przeznaczenia. Przed zakupem warto więc zapoznać się zarówno z ich najpopularniejszymi rodzajami, jak i z różnicami, jakimi mamy do czynienia pomiędzy nimi.

Przeznaczenie baterii łazienkowych

Podział baterii łazienkowych z uwagi na ich przeznaczenie jest często charakteryzowany jako ten, którego znaczenie wydaje się być szczególnie duże. Najczęściej mówi się w tym kontekście o bateriach umywalkowych, wannowych oraz prysznicowych nazywanych też przez niektórych producentów natryskowymi. Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami są tak duże, że nie ma mowy o stosowaniu ich zamiennie.

Montaż i jego znaczenie

morski kolor w łazienceOsoby, które wybierają baterie łazienkowe nie ukrywają, że nie mają zwykle problemu z odpowiedzią na pytanie o to, jakie ma być ich przeznaczenie. Sytuacja zaczyna się komplikować przede wszystkim wtedy, gdy pod uwagę brane jest kryterium montażu. Niemal z roku na rok pojawiają się coraz to ciekawsze innowacje w tym zakresie. O ile więc kryterium te miało, wcale nie tak dawno, praktyczne znaczenie, dziś rozważa się je także biorąc pod uwagę estetykę pomieszczenia.

Tu na pierwszy plan zdają się wysuwać baterie ścienne, a więc te, których znakiem rozpoznawczym jest ten sposób montażu, który wymaga ingerencji w ściany pomieszczenia. Oczywiście, nawet one nie są zawsze takie same. Kupujący musi zdecydować, czy bardziej interesuje go montaż natynkowy, czy też ukrycie elementów typowo technicznych w ścianie. Wielu osobom wydaje się, że baterie naścienne są tymi bardziej klasycznymi, w nowoczesnych pomieszczeniach nie ma więc dla nich miejsca ze względów czysto estetycznych. Warto jednak pamiętać, że pomysłowość producentów jest naprawdę duża, a tym samym znalezienie naprawdę atrakcyjnej wizualnie baterii naściennej do ultranowoczesnego wnętrza nie jest dziś problemem.

Jeszcze innym rodzajem baterii łazienkowych są te, które opisuje się jako sztorcowe lub stojące. Tym, co przemawia na ich korzyść, jest przede wszystkim prostota montażu. Nie bez znaczenia wydaje się jednak również to, że zachwycają one ciekawym designem. W przeciwieństwie do baterii ściennych, sprawdzają się przede wszystkim w większych pomieszczeniach, bo zajmują dość dużo miejsca.

Baterie łazienkowe i ich funkcjonalność

O różnicach pomiędzy bateriami łazienkowymi mówi się nie tylko w kontekście ich przeznaczenia i montażu. Tym, co dziś zwraca szczególną uwagę jest funkcjonalność baterii i to właśnie w jej kontekście wspomina się o największych różnicach. Tylko od kupujących zależy to, czy zdecydują się na model z jednym, czy też z dwoma uchwytami, czy postawią na bezdotykową baterię łazienkową, czy też zechcą przetestować perlator opisywany jako sprawdzony sposób na oszczędzanie wody. Możliwości jest coraz więcej, a wymagający klienci nie muszą obawiać się tego, że najbardziej funkcjonalne baterie będą też wyraźnie droższe od ich klasycznych odpowiedników.