Pufy do siedzenia – wygoda czy zbędny luksus?

azjatka siedzi na pufie

Pufa to inaczej dość niestandardowe siedzisko w formie miękkiego worka, bez oparcia i nóżek. Choć nie zachwyca prostym kształtem, jest często bardzo wygodna a zarazem prosta w użyciu. Często polecana do nowoczesnych wnętrz czy dziecięcych bawialni, gdyż nie posiada twardych krawędzi i jest bardzo ergonomiczna i bezpieczna.

Choć jej budowane jest charakterystyczna, potrafi zaskoczyć mnogością kształtów. Tak więc pufą nazwiemy zarówno miękki walec, sześcian czy nieregularny worek z wypełniaczem, na który zwyczajnie możemy usiąść. Oczywiście dawniej pufa była też siedziskiem posiadającym schowek pod częścią do siedzenia. Zważywszy na jej niewielkie kształty mieściła się nawet pod stolik kawowy , co pozwoliło zaoszczędzić miejsce właścicielowi małego mieszkania.

Tradycyjne pufy składały się z miękkiej części, czyli siedziska i tej twardszej, która była czymś w rodzaju kufra na drobiazgi. Dzięki swojej funkcjonalności były bardzo pożytecznym meblem w każdym domu i cieszyły się ogromną popularnością wśród użytkowników. Te najstarsze pufy nie były oczywiście tak miękkie jak ówczesne, a siedzisko było najczęściej oprawione skórą czy tapicerowane tkaniną.

Nazwa tego ciekawego mebla pochodzi z francuskiego słowa „pouf” i sięga aż XIX wiecznego Paryża. Te najstarsze posiadały nawet nóżki, co dodawało im lekkości. Wykonane w stylu francuskim czy prowansalskim posiadały dodatkowo wygięte esowato nogi, przypominające podnóżki z czasów ludwikowskich.

Te najmodniejsze swoje oryginalne siedzisko zawdzięczają pięknym aksamitom, welurom , welwetom czy nawet tkanym brokatom. Kolory to przede wszystkim połyskliwy granat, czerwień czy ciepłe brązy. Nogi zdobione, rzeźbione lub złocone. Pasują do luksusowych wnętrz w stylu hampton. Są uzupełnieniem wśród piennych sof, kanap czy foteli.

azjatka i pufa

Zupełnie w odmiennym stylu można spotkać pufy w Skandynawii. Tamtejsze pufy są przede wszystkim miękkie i przytulne. Bardzo często wykonane są z dzianiny robionej na szydełku. Posiadają zwężone ku dołowi nóżki , charakterystyczne dla skandynawskiego wzornictwa meblowego. W kolorystyce ich dominuje odcienie szarości, przełamanej bieli, écru, pudrowego różu i czy delikatnej mięty.

Obecnie jednak największym powodzeniem cieszą się zupełne inne rodzaje puf, kompletnie odmiennie od tych klasycznych, Są to wcześniej wspomniane miękkie worki, które nie posiadają konkretnego kształtu. Dzięki temu dają się dowolnie formować. Szczególnie mocno takie pufy lubią dzieci, które mogą na nich siedzieć, leżeć, skakać po nich.

Najciekawsze są te posiadające nieregularne formy . Mogą być gładkie lub posiadać wzory. Najczęściej są wodoodporne , dzięki czemu można ich używać również na tarasie czy w ogródku. Ogólnie pufy, są używane przez wszystkich. Dorośli uwielbiają na nich leżeć, siedzieć, czytając książki, czy oglądając tv. Dzieci bawią się na nich, Są bezpieczne i pasują do każdego wnętrza. Pufy są niezwykle funkcjonalne, szczególnie te posiadające schowki do przechowywania gazet, zabawek a nawet obuwia.