Szafki na buty – kilka ciekawostek

szafa na buty

Wyodrębnienie specjalnego miejsca do przechowywania butów, to nie tylko kwestia wygody, ale też jedyna szansa na utrzymanie porządku w domu. Bez szafki na buty, bardzo szybko korytarz zamieni się w nieuporządkowaną i zabrudzoną przestrzeń.

Jak wybrać szafkę na buty

Prawie wszystkie szafki na buty mają górny panel, który służy jako blat stołu. Wygodne jest umieszczanie na nim różnych przedmiotów. Wybierając meble, przede wszystkim musisz dowiedzieć się, jak zorganizowane jest przechowywanie rzeczy w środku. Meble z otwartymi półkami są idealne do krótkotrwałego przechowywania butów. Półki mogą mieć dowolną liczbę, w postaci drewnianych paneli, metalowych rur lub siatki. Ponieważ na półkach szybko gromadzi się kurz, zatem ta opcja jest odpowiednia tylko do przechowywania butów, które nosisz na co dzień.

szafka zamykana na buty

Zamknięta konstrukcja to drzwi, które zapobiegają przedostawaniu się kurzu do środka. Umożliwia to przechowywanie butów nawet tych, których nie nosisz w tym sezonie. Rama zamkniętej szafki jest mocniejsza, więc meble są cięższe i bardziej masywne. Półki w środku są poziome. Istnieją też modele ze składanymi sekcjami, gdzie półki z butami same przesuwają się wraz z panelem przednim po łukowatej ścieżce.

Optymalnym wyborem jest szafka do przechowywania butów i jednocześnie przeznaczona do siedzenia, gdzie górna powierzchnia jest wykonana z miękkiego materiału i służy jako siedzisko. Taka ławka pozwoli zaoszczędzić miejsce. Dobrym wyborem jest też szafka z dodatkowymi szufladami do przechowywania rzeczy i akcesoriów. Mogą to być pasty do butów, grzebienie, szczotki do butów i wiele więcej. Tego typu szafkę znajdziemy w sklepie Meble Bik. Specjalne drążki na drzwiach od wewnątrz służą do przechowywania szmat i chusteczek do wycierania butów. Zewnętrzne otwarte półki mogą mieć kształty okrągłe, trójkątne i inne. Dodatkowe oświetlenie jest doskonałą cechą szafki na buty.

Wskazówki ekspertów dotyczące wyboru szafek na buty

Najważniejszym kryterium wyboru jest materiał, z którego wykonane są meble. Niech będą to przyjazne dla środowiska, trwałe i odporne na odkształcenia materiały. Dlatego drewno było, pozostaje i będzie najbardziej optymalną opcją w produkcji mebli. Bardziej ekonomicznym i dobrej jakości materiałem jest MDF, którego deski wyglądają jak drewno, ale ich koszt jest niższy. MDF jest łatwy do przetworzenia. Otrzymuje się z niego oryginalne produkty o wysokich właściwościach operacyjnych. Jeśli konstrukcja przewiduje zastosowanie tworzywa sztucznego, najczęściej są one pokryte panelami MDF. Istnieją też modele z plastikowymi kółkami, które można łatwo przestawiać. Plastikowe meble są tanie, ale nie będą trwałe. Wybierając szafkę na buty, pomyśl też o tym, gdzie ją umieścisz. Szafka tego typu domyślnie powinna być zlokalizowana w korytarzu. Jednocześnie to pomieszczenie jest zazwyczaj najmniejsze w naszym domu. Dlatego dobrym wyborem są szafki o wydłużonej konstrukcji. Jeśli szafka ma mieć otwierane drzwi, to musisz zadbać o to, aby nie zajmowały one całej przestrzeni przedpokoju i nie blokowały przejścia. W takim przypadku lepiej jest rozważyć zmianę lokalizacji szafki.