Ubranie się na zimową wędrówkę może być nie lada wyzwaniem. Jednak jest kluczem, aby czuć się komfortowo. Przede wszystkim zimą pamiętajmy o trzech warstwach ubrań. Pozwalają zachować ciepło, nawet jeśli się nie ruszamy – utrzymują ciepło, ale jednocześnie nie przegrzewają. Ułatwiają dostosowanie izolacji. Właściwe ubranie przed wyruszeniem w góry to podstawa!
Jak się ubrać w góry zimą?
Przede wszystkim pomyślmy o warstwie podstawowej, czyli długiej bieliźnie. Powinna być dopasowana do skóry, ale nie mocno, by nie utrudniać ruchu lub krążenia. Unikajmy bawełny, która zatrzymuje wodę i traci zdolność izolacyjną, gdy jest mokra. Wybierzmy materiał syntetyczny lub wełnę.
Nie musisz nosić podkoszulka pod bielizną. Jednak jest polecany ze względu na higienę. Ponownie omijajmy bawełnę i zdecydujmy się na tkaniny syntetyczne lub wełnę.
Jeśli chodzi o warstwy izolacyjne, możemy się zdecydować na tkaniny, dobrze odprowadzające wilgoć (syntetyczne lub wełniane). Jest grubsza niż warstwa podstawowa, chociaż, gdy jest ciepło możemy założyć po prostu dwie warstwy podstawowe. Musi być na tyle duża, abyśmy poruszali się w niej swobodnie. Jednak jednocześnie nie może być zbyt duża i ciężka. Zwykle zdejmujemy tę warstwę, gdy zaczynamy się ruszać. Ubieramy ją, gdy ciało zaczyna się ochładzać. Dlatego wybierzmy coś z zamkiem błyskawicznym. Ułatwi to ubieranie i zdejmowanie. Dobre mogą być wełniane swetry na zamek.
Pamiętajmy też o kurtce dobrej jakości. Musi być wodoodporna, wiatroszczelna i oddychająca. Zamek błyskawiczny zapewnia dodatkową wentylację.
Na koniec pamiętajmy o spodniach dobrej jakości. Powinno się je łatwo zdejmować. Najlepiej, aby miały pełne suwaki po bokach nóg. Musimy też kupić solidne i ciepłe buty. Oczywiście nie możemy zapomnieć o czapce, szaliku i rękawiczkach.
Jak się ubrać w góry latem?
Wybierajmy jasne kolory. Odbijają jasne promienie słoneczne. Nie absorbują słońca tak jak ciemne kolory. Pomagają zachować chłód. Szukajmy więc koszul, spodni i dodatków w białym, jasnobrązowym kolorze lub khaki.
Nośmy luźne i oddychające ubrania. Lekka, luźna odzież dobrze oddycha. Pomoże też Twojemu organizmowi regulować temperaturę. Dobrym wyborem będzie nylon i poliester.
Bawełna może być dobrym wyborem. Oczywiście nie wybierajmy jej w zimie lub kiedy pada. Jednak, gdy jest gorąco i sucha, może nas ochładzać. Musimy być jednak ostrożni, gdy wybieramy bawełnę. Upewnijmy się, że nie przeszkadza nam, gdy mokra bawełna dotyka naszej skóry. Jeśli tak, lepiej wybierzmy syntetyczne materiały.
Niektóre koszule, spodenki i spodnie przeznaczone do turystyki pieszej zawierają otwory wentylacyjne. Otwarcie ich w upalny dzień poprawia przepływ powietrza.
Wybierzmy odzież z certyfikatem UPF. Gwarantują ochronę przed promieniami słonecznymi. Dodatkowa warstwa ubrań może stanowić niezbędną ochronę przed promieniami UV. Szczególnie jest to ważne dla osób, mających wrażliwą skórę. Możemy wybrać lekką koszulę z długimi rękawami, rękawy przeciwsłoneczne. Pamiętajmy o osłonie szyi, np. apaszce, chustce lub specjalnych szalach z wypełnieniem polimerowo-kryształowym. Załóżmy kapelusz, zapewniający niezbędną ochronę przed słońcem. Nośmy odpowiednie skarpetki, zapobiegające pęcherzom i obtarciom.