Podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach

w gory

Czasami piękne niebieskie niebo może dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Dlatego musimy być ostrożni. Warto przestrzegać kilku podstawowych rad.

Zaplanujmy dobrze trasę

Upewnijmy się, że mamy wszystko, czego możemy potrzebować na szlak. Przede wszystkim pomyślmy o mapach, jedzeniu i wodzie. Musimy też wiedzieć, jak biegnie szlak. Załóżmy sobie realistyczne cele. Nie przeceniajmy swojej kondycji i wybierzmy odpowiednią trasę do swoich możliwości. Zastanówmy się nad wynajęciem przewodnika, jeśli nie znamy gór.

Dostosujmy swoje plany do okoliczności

Jeśli wstaniemy i okaże się, że pogoda jest gorsza niż przewidywano albo nie jesteśmy w najlepszej formie, koniecznie wybierzmy mniej wymagającą trasę lub po prostu odpocznijmy. Podobnie postępujmy, jeśli pogoda się zmieni lub źle się poczujemy. Po prostu zawróćmy.

Miejmy ze sobą dużo wody

Intensywne słońce i ciepło oznaczają duże ryzyko odwodnienia. Nawet w zimie może być dość gorąco. Nie pijmy wody z rzeki, chyba że bardzo blisko jej górnego biegu. Krystalicznie czysta woda z naturalnego źródła jest zdecydowanie bezpieczniejsza do picia. Inną opcją są tabletki do oczyszczania wody. Są niezbędne, jeśli chcemy pić wodę z jeziora lub rzeki.

Zadbajmy o ochronę przed słońcem

Zakryjmy głowę i stosujmy odpowiednie filtry przeciwsłoneczne w regularnych odstępach czasu. Udar słoneczny i oparzenie słoneczne to realne ryzyko, nie tylko w lecie. Dlatego koniecznie pamiętajmy o kremach przeciwsłonecznych o wysokim współczynniku. Słońce jest jeszcze silniejsze na dużych wysokościach. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność, jeśli jesteśmy wysoko w górach.

Przygotujmy się na nagłe zmiany pogody

Na dużych wysokościach wiatry są często silne. W lecie może być zimno w nocy. Deszcz lub śnieg mogą pozornie pojawić się znikąd. Dlatego dobrym pomysłem jest wzięcie ze sobą polara i wodoodpornej kurtki. Jest to ważne, nawet jeśli planujemy krótki spacer. W przypadku dłuższych wycieczek zaopatrz się w odpowiedni sprzęt górski.

zimowa aura

Pamiętajmy o dobrych butach

W wielu miejscach ziemia może być kamienista i nierówna. Dlatego możemy skręcić kostkę, jeśli nie wybierzemy dobrych butów. W deszczową pogodę podłoże staje się wyjątkowo śliskie. Znajdźmy opisy tras, które informują o stopniu trudności. W przypadku tras określanych jako trudne, buty turystyczne są zawsze zalecane. Brezentowe buty lub sandały absolutnie nie są wskazane.

Pamiętajmy o mapie i kompasie

Wybierzmy bardzo dokładne mapy wtedy, gdy interesuje nas określone miejsce. Jeśli jednak planujemy dłuższe wędrówki dobrze jest mieć też bardziej ogólne mapy. Kompas jest zawsze przydatny. W niektórych miejscach może być nawet niezbędny. Jest absolutnie konieczny, gdy wybieramy miejsce, w którym jest wiele nieoznakowanych ścieżek i strome urwiska. Przyda się również tam, gdzie często są mgły i niskie chmury.

Pozostałe rady

Zawsze poinformuj kogoś, dokąd zmierzasz i kiedy zamierzasz wracać. Powiedz o tym znajomemu, ewentualnie personel recepcji.

Nie polegaj zbyt mocno na swoim telefonie komórkowych. Korzystaj z niego tylko w nagłych wypadkach. Pamiętaj o numerze alarmowym 112.

W razie wątpliwości poprośmy o radę. Istnieje wiele biur informacji turystycznej.