Jak zweryfikować biuro rachunkowe przed podpisaniem umowy?

księgowi

Współcześnie każdy z nas potrzebuje pomocy specjalisty – i nie chodzi tylko o lekarzy czy mechaników, ale i na przykład księgowych. Zasady rozliczania się są dosyć trudne i niewiele jest osób, które są w stanie ogarnąć je samodzielnie. Tym bardziej wówczas, kiedy ktoś na przykład prowadzi własną działalność, a zatem ma mnóstwo innych spraw na głowie.

To o tyle istotne, że często przepisy prawne w tym względzie po prostu się zmieniają, więc najlepiej ze wszystkich odmienności i subtelnych zawiłości będzie sobie zdawała sprawę osoba, która jest ze wszystkim na bieżąco. Dlatego też warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym, powierzając mu prowadzenie wielu swoich praw związanych z rachunkowością – wiele osób zresztą z tej opcji korzysta! Jednak nim zwiążemy się z taką firmą umową, powinniśmy dobrze ją poznać! Tylko w taki sposób będzie można mieć pewność, że tak delikatne kwestie jak finanse spoczywają w dobrych rękach! Jak zweryfikować biuro rachunkowe? Czym się kierować przy jego wyborze?

Biuro rachunkowe – jak znaleźć najlepsze?

TAX BONUS Dąbrowa Górnicza
Biuro TAX BONUS z Dąbrowy Górniczej

Czym się kierować, wybierając biuro rachunkowe dla siebie i swojej firmy? Na pewno słuchajmy podszeptów intuicji i tego, co nam sugeruje. Trzeba jednak w tym względzie kierować się nieco bardziej konkretnymi przesłankami. Zapytajmy znajomych i rodzinę, z jakiego biura rachunkowego korzystają i czy są z niego zadowoleni. Sprawdźmy w istniejących w przestrzeni internetowej forach, co na ten temat mówią internauci. W tej chwili nie jest nawet konieczne zawiązanie współpracy z biurem rachunkowym, które jest blisko nas, w naszym mieście, bo wiele spraw można załatwić przez internet. Jednak niewątpliwie bliskość i możliwość osobistego kontaktu ma wielkie znaczenie, dlatego zwróćmy uwagę także na lokalizację.

Sprawdźmy też od jak dawna istnieje biuro, jakie sprawy prowadziło i prowadzi. Firmy z doświadczeniem są stabilniejsze od tych, które dopiero niedawno powstały. Dlatego mimo iż każdemu należy dać szansę, to rozsądniej jest wybrać współpracę z firmą, która zna się na swoim fachu i jest już na rynku dosyć długo.

Biuro rachunkowe – jak je zweryfikować?

Jeśli mamy już na oku jakieś biuro rachunkowe i zastanawiamy się, czy rozsądnie będzie podjąć z nim współpracę, warto dokładniej zweryfikować firmę. Zainteresujmy się wykształceniem pracowników – powinni być po kierunkowych studiach i móc pochwalić się osiągniętym tytułem magistra. Tylko on pozwala na uzyskanie pełnego wykształcenia kierunkowego. Liczy się także doświadczenie – jak już wspomniano wyżej. Dobrze jest jeszcze spotkać się osobiście z przedstawicielem jakiegoś biura rachunkowego. Od razu można wówczas poznać, jak dana firma traktuje klientów i potencjalnych klientów. Ma to wielkie znaczenie, ponieważ pokazuje jak będzie wyglądała cała dalsza współpraca. Jeśli ktoś nie przyjął nas przychylnie, zachował się niewłaściwie, udziela niekompetentnych informacji, albo też są jakieś problemy na przykład z informacjami dotyczącymi wykształcenia czy kosztów współpracy, lepiej takie biuro omijać z daleka.

Na spotkaniu w biurze rachunkowym
Spotkanie w biurze rachunkowym

Na spotkaniu można też od razu odróżnić kto podchodzi z pasją do swojej pracy, a kto jest w niej z przymusu. Ta druga grupa osób nie będzie zbyt dobrze prowadziła rachunkowości, ponieważ pewnie nie będzie nawet miała ochoty dalej się dokształcać i dowiadywać się więcej na temat zmian w przepisach. Przez takie osoby możemy jedynie mieć problemy!